VOLEYBALL RESULTS


0
VOLEYBALL RESULTS 1
  • Sat 16 Jan 05:09 GMT -03
  •  Austria: 2. Bundesliga – Group 2
    14:00Pst   Wr. Neustadt (5) 
      SK Aich/Dob 2 (2)  
    15:00Pst   VBK Klagenfurt 2 (10) 
      HotVolleys Wien (4)  
    15:30Pst   VBC Weiz 2 (8) 
      UVC Holding Graz 2 (12)  
     Austria: 2. Bundesliga Women – Group 2
    12:30Pst   Bruckl W (1) 
      ATSC Wildcats Klagenfurt 2 W (4)  
    12:30Pst   Klagenfurt W (8) 
      ATSE Graz W (2)  
    13:00Pst   VBC TLC Weiz W (9) 
      UVC Holding Graz 2 W (5)  
    14:00Pst   Jennersdorf W (7) 
      ASKO Villach W (6)  
     Belarus: Division A
    10:00   Energia (2)  
      Stroitel Minsk (3)  
     Belarus: Championship Women
    11:00   Pribuzhe W (2)  
      Mogilev W (3)  
    11:30   Kommunalnik Grodno W (4)  
      Zhemchuzhina W (1)  
     Belgium: EuroMillions League
    15:30   Prefaxis Menen (3) 
      Avoc Achel (6)  
    16:30   Haasrode Leuven (5) 
      VBC Waremme (8)  
    16:30   Roeselare (2) 
      Lindemans Aalst (4)  
    16:30   VDK Gent (7) 
      Noliko Maaseik (1)  
     Belgium: Liga A Women
    13:00   Oudegem W (3) 
      Tongeren W  
    16:30   Antwerp W 
      Gent W (1)  
     Brazil: Superliga
    16:00   America Volei/Montes Claros (7) 
      Uberlandia (5)  
    17:00   Caramuru/Castro (11) 
      Ribeirao (12)  
    21:30   Sada Cruzeiro Volei (1) 
      Minas (4)  
     Brazil: Superliga Women
    19:00   Sesi SP W (5) 
      Fluminense W (11)  
     Bulgaria: Superliga – Losers Stage
    11:00   Arda (8) 
      Slavia (7)  
     Bulgaria: Superliga – Winners Stage
    13:00   Dobrudja 07 (4) 
      Marek Union (3)  
     Bulgaria: Superliga Women
    10:00   Spartak Varna W (7) 
      Kazanlak W (1)  
    12:00   Lokomotiv Sofia W (6) 
      Perun W (8)  
     Croatia: Superliga
    13:00   Sisak (10) 
      Centrometal (7)  
     Croatia: Prva Liga Women
    15:00   Drenova W (12)  
      Karlovac W (3)  
     Czech Republic: Extraliga
    13:00   Beskydy (10) 
      Kladno (9)  
    13:00   Pribram (11) 
      Ostrava (6)  
    13:00   Usti nad Labem (5) 
      Zlin (12)  
    14:00   Dukla Liberec (3) 
      Praga (4)  
    14:00   Karlovarsko (2) 
      Ceske Budejovice (1)  
    14:00   Odolena Voda (7) 
      Brno (8)  
     Czech Republic: Extraliga Women
    11:00   Dukla Liberec W (1) 
      Ostrava W (2)  
    11:00   Prostejov W (8) 
      PVK Olymp Praha W (4)  
    12:00   Olomouc W (3) 
      Frydek-Mistek W (7)  
     Denmark: Volleyligaen
    10:30   Gentofte Volley (1) 
      ASV Aarhus (7)  
    11:00   Middelfart VK (3) 
      Hvidovre VK (6)  
     Denmark: Volleyligaen Women
    08:00   Gentofte W (2) 
      Aarhus W (6)  
     Estonia: Meistriliiga – Women
    08:00   Tartu U/Eaden W (2)  
      TTU W (1)  
     Europe: Baltic League
    11:00   Bigbank Tartu (2)EST 
      Selver Tallinn (3)EST 
    12:00   RTU (6)LAT 
      TTU (7)EST 
    13:00   Jekabpils Lusi (5)LAT 
      Parnu (4)EST 
     Europe: European Championship – Qualifications
    14:00   North Macedonia (2)MKD
      Turkey (1)TUR 
    16:00   Bulgaria (1)BUL
      Austria (2)AUT 
     Finland: Mestaruusliiga
    12:00   Hurrikaani (3) 
      Lakkapaa (8)  
     Finland: Mestaruusliiga Women
    10:00   Puijo W (9) 
      WoVo W (10)  
     Finland: Suomen Cup – Quarter Finals
    12:00   Lempo-Volley  
      Valepa  
    12:05   Hurrikaani  
      Lakkapaa  
     France: Ligue A
    16:00   Paris Volley (11) 
      Nice (12)  
     France: Ligue A Women
    14:00   Mougins W (14) 
      Nantes W (4)  
     France: Ligue B
    15:00   Frejus (7) 
      Illacaise (3)  
     Germany: 1. Bundesliga
    12:00   VCO Berlin (11) 
      Berlin Recycling (2)  
    14:00   Netzhoppers (6) 
      Luneburg (9)  
    15:00   Herrsching (5) 
      United Volleys Frankfurt (7)  
    15:30   VFB Friedrichshafen (1) 
      Duren (3)  
     Germany: 1. Bundesliga Women
    14:30   Munster W (10) 
      Dresdner W (2)  
    15:30   NawaRo Straubing W (7) 
      Rote Raben Vilsbiburg W (5)  
     Germany: 2. Bundesliga North
    14:00Pst   Lindow-Gransee (1) 
      Braunschweig (12)  
    15:00   Bocholt (9)  
      Warnemunde (8)  
    15:00   Mondorf (7)  
      Kieler TV (3)  
    15:00   VI Frankfurt (13)  
      PSV Neustrelitz (6)  
    16:00   TV Baden (10)  
      Moerser SC (2)  
     Germany: 2. Bundesliga North Women
    12:00Awd   Bonn W (8) 3252525
      Ostbevern W (14) 0000 
    13:00   VC Stralsund W (6)  
      Essen Borbeck W (5)  
    14:00   BBSC Berlin W (10)  
      Bayer 04 Leverkusen W (1)  
    14:30   RC Sorpesee W (13)  
      SV Dingden W (3)  
    15:00Pst   Oythe W (12) 
      SCU Emlichheim W (4)  
    15:30Pst   Skurios Volleys Borken W (9) 
      Hamburg W (7)  
     Germany: 2. Bundesliga South
    10:00   FT 1844 Freiburg (10)  
      Karlsruhe (3)  
    14:00   DJK Hammelburg (4)  
      Kriftel (12)  
    15:00Pst   L.E. Volleys (6) 
      Bliesen (13)  
    15:00   TGM Mainz-Gonsenheim (14)  
      Mimmenhausen (1)  
    15:00   Gotha (7)  
      Grafing (2)  
    16:00   VC Dresden (11)  
      Schwaig (5)  
     Germany: 2. Bundesliga South Women
    12:00Pst   Planegg-Krailling W (12) 
      Rote Raben Vilsbiburg II W (10)  
    15:00   Altdorf W (11)  
      Holz W (8)  
    15:30   Allianz MTV Stuttgart II W (5)  
      Bad Soden W (9)  
    16:00   Waldgirmes W (13)  
      SV Lohhof W (3)  
     Greece: A1
    12:00   OFI (5) 
      Kifisia (7)  
    12:00   Panathinaikos (3) 
      Milonas (8)  
     Hungary: NB 1
    13:00   Debreceni EAC (7)  
      Kaposvar (6)  
    15:00   MEAFC Miskolc (6)  
      Szegedi (5)  
     Hungary: NB 1 – Women
    11:00   DSZC Eotvos DSE W (4)  
      PTE-PEAC W (6)  
     Iceland: Mizunodeild
    12:00   Afturelding (3)  
      KA (8)  
    14:00   HK (2)  
      Prottur NES (5)  
     Iceland: Mizunodeild Women
    10:00   HK Kopavogur W (1)  
      Prottur NES W  
     Italy: SuperLega
    13:00   Trentino (3) 
      Cisterna (12)  
    14:00   Lube Civitanova (2) 
      Modena (7)  
     Italy: Serie A2
    16:30   Santa Croce (8) 
      Cantu (11)  
     Italy: Serie A1 Women
    14:00   Brescia W (12) 
      Novara W (2)  
    16:30   Bergamo W (11) 
      Cuneo W (6)  
     Italy: Serie A2 Women – West
    13:00   Barricalla Collegno Torino W (8) 
      Sara Pinerolo W (3)  
     Japan: V.Premier League
    01:00FT   Sakai Blazers (6) 3252525
      Wolfdogs Nagoya (2) 0212223 
    01:00FT   Suntory Sunbirds (3) 3252525
      Nagano Tridents (9) 0221720 
    02:00FT   JT Thunders (5) 325252025
      Toray Arrows (7) 116172518 
    02:00FT   Oita Miyoshi Weisse Adler (10) 123252519
      FC Tokyo (8) 325132725 
    02:00FT   Panasonic Panthers (1) 325252225
      JTEKT (4) 122232517 
     Japan: V.Premier League Women
    00:00FT   Hitachi W (8) 3252525
      Kurobe W (10) 0231823 
    00:00Pst   Toyota Autobody Queensesis W (9) 
      Denso Airybees W (4)  
    01:00FT   Victorina Himeji W (11) 31528252515
      Hisamitsu Springs W (5) 22530231211 
    01:05FT   Okayama Seagulls W (6) 0211617
      Toray Arrows W (1) 3252525 
    03:30Set 4   Ageo Medics W (7) 22527257
      PFU Blue Cats W (12) 11729166 
    04:00Set 2   JT Marvelous W (2) 02120
      NEC Red Rockets W (3) 12515 
     Kazakhstan: National League Women
    01:00FT   Altai W (1) 3252525
      Astana W (8) 091410 
    03:30   Kuanysh W (3)  
      Altai 2 W (7)  
    06:00   Karaganda W (5)  
      Taldykorgan W (2)  
    10:00   Almaty W (4)  
      Irtysh W (6)  
     Netherlands: Eredivisie
    13:00   Draisma Dynamo (2)  
      Papendal/Arnhem (10)  
    13:45   VCN  
      RECO ZVH HS 1 (4)  
    15:30   Advisie/SSS  
      Orion  
    16:00   Taurus (5)  
      AB Groningen/Lycurgus (1)  
    16:00   Vocasa HS 1 (3)  
      Sliedrecht (9)  
     Netherlands: Eredivisie Women
    13:00   Springendal Set-up 65 W (7)  
      Flamingo W (10)  
    16:00   Ecare Apollo 8 W (2)  
      Zwolle W (1)  
    16:00   Laudame W  
      Eurosped W (6)  
    16:00   Sliedrecht W (5)  
      Sneek W (3)  
     Norway: NM Cup – Semi Finals
    11:00   Viking TIF 
      Koll  
    14:00   Forde 
      NTNUI Dragvoll  
     Norway: NM Cup Women – Semi Finals
    13:00   Tromso W 
      Viking TIF W  
    15:00   Randaberg W 
      Koll W  
     Poland: PlusLiga
    10:45   PGE Skra Belchatow (6) 
      Jastrzebski (2)  
    13:30   ZAKSA Kedzierzyn-Kozle (1) 
      Slepsk Suwalki (8)  
     Poland: Orlen Liga Women
    16:30   Chemik Police W (6) 
      Commercecon Lodz W (3)  
     Portugal: Campeonato Honda – Losers Stage
    13:00   Ginastica (5)  
      Gondomar (6)  
    15:00   Vitoria SC (4)  
      Leixoes (1)  
     Portugal: Campeonato Honda – Winners Stage
    14:00   Bastardo (4)  
      Sporting de Espinho (2)  
     Portugal: 1. Divisao Women
    12:00   Atletico Famalicao W (8)  
      Aves W (7)  
    12:00   Belenenses W (13)  
      Castelo Maia W (10)  
    12:00   Vitoria SC W (11)  
      Vilacondense W (9)  
    13:00   Porto Volei 2014 W (4)  
      Lisboa Benfica W (6)  
     Qatar: Volleyball League – Second Round
    10:00   Al Shamal (10)  
      Police (4)  
    12:30   Al Sadd (9)  
      Al Khor (5)  
     Romania: Divizia A1
    07:00   Universitatea Timisoara (10) 
      Steaua Bucuresti (2)  
    12:00   Stiinta Bucuresti (8) 
      U Cluj (7)  
    13:00   Municipal Zalau (3) 
      Unirea Dej (6)  
    13:00   Craiova (4) 
      Brasov (11)  
     Russia: Superleague
    09:00   Lokomotiv Novosibirsk (6) 
      Zenit St. Petersburg (3)  
    10:00   Gazprom (14) 
      Dynamo Leningrad (12)  
     Russia: Superleague Women
    08:00Pst   Dynamo Moscow W (1) 
      Uralochka-NTMK W (7)  
    08:00Pst   Minchanka Minsk W (14) 
      Enisey Krasnoyarsk W (13)  
    10:00   Avtodor-Metar Chelyabinsk W (11) 
      Nizhniy Novgorod W (9)  
    11:00   Dynamo Krasnodar W (2) 
      Dynamo Kazan W (3)  
    11:00   Proton Saratov W (8) 
      Lokomotiv Kaliningrad W (6)  
    11:00   Zarechie Odintsovo W (12) 
      Lipetsk W (5)  
     Serbia: Superliga
    12:00   Borac Paracin (9) 
      NIS (4)  
    13:00   Radnicki (3) 
      Crvena Zvezda (6)  
    14:00   Novi Pazar (10) 
      Vojvodina (1)  
     Serbia: Superliga Women
    13:00   Beograd W (10) 
      Tent Obrenovac W (2)  
    13:00   Partizan W (7) 
      Ub W (1)  
    14:00   Spartak-Subotica W (9) 
      Jedinstvo Stara Pazova W (6)  
    15:00   Zeleznicar W (3) 
      Sremska W (5)  
     Slovakia: Slovak Cup – Semi Finals
    10:00   Svidnik 
      KDS Sport Kosice  
    14:00   Myjava 
      Presov  
     Slovakia: Slovak Cup Women – Semi Finals
    10:00   UKF Nitra W 
      Nove Mesto nad Vahom W  
    14:00   Pezinok W 
      Slavia Bratislava W  
     Slovenia: 1. DOL
    14:00   ACH Volley Ljubljana (1) 
      Krka (8)  
    15:00   Anhovo Kanal (4) 
      Triglav (5)  
    15:00   Calcit Kamnik (3) 
      Hoce (6)  
    15:00   Maribor (2) 
      Panvita Pomgrad (7)  
     Slovenia: 1. DOL Women
    14:00   krim W (6) 
      Calcit Kamnik W (1)  
    14:00   Luka Koper W (7) 
      ATK Grosuplje W (5)  
    16:30   Nova KBM Branik Maribor W (4) 
      GEN-I Volley W (3)  
     South Korea: V League
    02:00FT   Samsung Blue Fangs (7) 0202318
      Woori Card (4) 3252525 
     South Korea: V League Women
    04:00Set 3   Hyundai Greenfox W (6) 116258
      Expressway Co W (5) 1252110 
     Spain: Superliga
    13:00   UBE L Illa Grau (11) 
      Textil Santanderina (12)  
    13:30   Almoradi (14) 
      Palma (4)  
    14:00   Manacor (5) 
      Guaguas (2)  
    14:00   Unicaja Almeria (3) 
      Boiro (9)  
     Spain: Superliga Women
    14:00   CV Kiele Socuellamos W (6) 
      Dimurol Libbys La Laguna W (3)  
    15:00Pst   Feel Volley Alcobendas W (5) 
      Haro Rioja W (4)  
     Sweden: Elitserien
    10:00   Vingaker (4) 
      Hylte (2)  
    13:00   Falkoping (11) 
      Orkelljunga (3)  
     Sweden: Elitserien Women
    10:00   Gislaved W (5) 
      Lunds VK W (8)  
    10:00   IKSU W (10) 
      Lindesberg W (11)  
    10:30   Falkoping W (7) 
      Engelholm W (3)  
    11:00   Varnamo W (9) 
      Hylte/Halmstad W (1)  
     Switzerland: NLA
    13:30   Lausanne UC (5)  
      TSV Jona (6)  
     Switzerland: NLA Women
    12:00   Lugano W (7)  
      Val-de-Travers W (10)  
    13:30   Geneve W (9)  
      Schaffhausen W (4)  
    13:30Pst   Franches Montagne W (6) 
      Dudingen W (3)  
    13:30   Toggenburg W (8)  
      Cheseaux I W (5)  
     Ukraine: Superliga
    06:00   Yur. Akademia (5)  
      Burevisnyk (6)  
    09:00   Lokomotiv Kharkiv (10)  
      Zhytychi (3)  


    What's Your Reaction?

    hate hate
    0
    hate
    confused confused
    0
    confused
    fail fail
    0
    fail
    fun fun
    0
    fun
    geeky geeky
    0
    geeky
    love love
    0
    love
    lol lol
    0
    lol
    omg omg
    0
    omg
    win win
    0
    win