When do they compete? The Colombian sports calendar at the Tokyo Olympics


0
When do they compete?  The Colombian sports calendar at the Tokyo Olympics

There will be 71 athletes who will represent Colombia at the Tokyo Olympic Games, from July 23 to August 8. So that you can set your alarm clock to cheer us on live, despite the time difference with Japan, We share with you the competition calendar of each one of them.

Mariana Pajón, Ingrit Valencia, Yuberjen Martínez, Catherine Ibargüen and the Cabal-Farah tennis duo start as favorites to get a medal in Japan. However, the action of the athletes will be throughout the event.

Valentina Acosta of Archery will be the first Colombian in competition at Tokyo 2020. Boxing and road cycling will also have their moment in the first week. Athletics competitions must wait until the middle of the Games to begin their action. It should be noted that the schedules of Colombians who can advance in their first rounds will depend on what is stipulated by the organization at their respective time.

For you to schedule, this is the activity of Colombian athletes day by day and sport for sport in these Olympic Games, always in Colombian time:

-Thursday July 22

Valentina Acosta Giraldo – Archery – Women’s individual qualification round 1/32 and 1/16
7:00 p.m. from Bogotá – Venue: Yumenoshima classification field

Daniel Felipe Pineda – Archery – Men’s Individual Qualification Round 1/32 and 1/16
11:00 p.m. from Bogotá – Venue: Yumenoshima Classification Field

-Friday July 23

Opening ceremony
06:00 – 9:30 – Venue: Olympic Stadium

Andrea Ramirez – Taekwondo – 49 kg Round of eighth, quarter and semi-final
02:00 hours from Bogotá – Venue: Makuhari Messe Hall A

Jefferson Ochoa – Taekwondo – 58 kg Round of eighth, quarter and semi-final
02:45 hours from Bogotá – Venue: Makuhari Messe Hall A

Cristian Salcedo – Boxing – +91 kg Preliminaries round of 32 men’s super heavyweight
06:12 hours from Bogotá – Arena Kokugikan

Jorge Mario Murillo – Swimming – Men’s 100m breaststroke heats
06.55 hours from Bogotá – Tokyo Aquatic Center

Rigoberto Urán, Sergio Higuita, Esteban Chaves and Nairo Quintana – Cycling – Men’s road race
9:00 p.m. from Bogotá – Fuji International Circuit

Jenny arias – Boxing – Women’s 57 kg Featherweight Round of 16 Preliminaries
9:00 p.m. from Bogotá – Kokugikan Arena

Luz Adiela Alvarez – Judo – 48 kg. Knockout round Venue:
9:00 PM from Bogotá – Nippon Budokan

Cyber ​​Avila – Boxing – Men’s 57 kg Featherweight Round of 32 Preliminaries
22:03 from Bogotá – Kokugikan Arena

Juan Sebastián Cabal and Robert Farah – Tennis – Men’s Doubles First Round
Schedule to be defined – Ariake Tennis Park

Daniel Galán – Tennis – Men’s Singles First Round
Schedule to be defined – Ariake Tennis Park

Maria Camila Osorio – Tennis – Women’s Singles First Round]
Schedule to be defined – Ariake Tennis Park

-Saturday July 24

Saskia Van Erven Garcia – Fencing – Individual feminine foil table of 64
19:00 from Bogotá – Makuhari Messe Hall B

Jhancarlos González – Skateboarding – Men’s Preliminary and Final Sleeves
19:00 from Bogotá – Ariake Urban Sports Park

Ingrit Valencia – Boxing – 51 kg. Women’s Flyweight Round of 16 Preliminaries
9:00 p.m. from Bogotá – Kokugikan Arena

Paula Patiño – Cycling – Women’s road race
23:00 from Bogotá – Fuji International Circuit

Jorge Luis Vivas – Boxing – 81 kg. Men’s Round of 16 Light Heavyweight Preliminaries
23.54 from Bogotá – Kokugikan Arena

-Sunday July 25

Isabella Arcila – Swimming – Women’s 100m Backstroke – Heats
05.02 of Bogotá – Tokyo Aquatic Center

Luis Javier Mosquera – Weightlifting – Male 67 kg
05.50 Bogotá – Tokyo International Forum

Jenny arias – Boxing – 57 kg. Preliminaries – Women’s Featherweight Round of 16
Colombia 21.00 – Arena Kokugikan

-Monday July 26

-Tuesday July 27

Mercedes perez – Weightlifting – 64 kg. Snatch, clean and jerk and Olympic total
05.50 Bogotá – Tokyo International Forum

-Wednesday July 28

Rigoberto Uran – Cycling – Individual time trial
00:00 from Bogotá – Fuji International Circuit

Sebastian Muñoz – Golf – Round 1 male individual
17.30 from Bogotá – Kasumigaseki Country Club

Carlos Ramírez and Vincent Pelluard – BMX Cycling – Men’s Quarter-finals
20.00 from Bogotá – Urban Ariake Sports Park

Mariana Pajon – BMX Cycling – Women’s Quarterfinals
20.21 in Bogotá – Ariake Urban Sports Park

-Thursday July 29

Carlos Sanmartin – Athletics – 3,000 m hurdles Round 1
19.00 Bogotá – Olympic State

Mauricio Ortega – Athletics – Discus Throw Qualifying Round
19.45 of Bogotá – State of Athletics

-Friday July 30

Caterine Ibarguen and Yosiri Urrutia – Athletics – Triple jump Qualifying round
05.05 of Bogotá – Olympic State

Isabella Arcila – Swimming – Women’s 50m Freestyle Heats
05.24 from Bogotá – Tokyo Aquatic Center

Melissa gonzalez – Athletics – Women’s 400m Hurdles Round 1
Bogota 19.00 – Athletics Stadium

Angel Hernandez – Gymnastics – Classifications and trampoline finals
Bogota 23.00 – Ariake Gymnastics Center

-Saturday July 31

Santiago Rodallegas – Weightlifting – 81 kg
01.50 Bogota – Tokyo International Forum

Bernardo Tobar – Sports shooting – Men’s classification of rapid fire pistol 25 m – phase 1
18.30 from Bogotá – Asaka Shooting Range

Anthony Zambrano and Alejandro Perlaza – Athletics – Men’s 400m flat round 1
20.45 in Bogotá – Olympic Stadium

-Sunday August 8

Closing Ceremony
06:00 – 08:30 – Venue: Olympic Stadium.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win