SOCCER RESULTS


-2
-2 points
  • Wed 04 Aug 21:40 GMT -03
  •  

    Argentina: Copa Argentina – Cup (2)
    16:00FT Tigre2 – 1Independiente
    19:00AP * Boca Juniors0 – 0(4 – 1)River Plate
     

    Australia: Brisbane Viva Capital League 1 – Division One (2)
    06:00Pst New Farm United (8)-:-AC Carina (9)
    06:30Pst Ipswich City (11)-:-North Pine (3)
     

    Australia: Brisbane Premier League – Regular Season (1)
    06:30Pst Albany Creek (1)-:-St George Willawong FC (4)
     

    Austria: Regionalliga West – Vorarlberg (1)
    13:30FT FC Egg (10)1 – 2Admira Dornbirn (1)
     

    Bangladesh: Premier League (2)
    07:30 Sheikh Jamal (2)-:-Bangladesh Police (8)
    10:00 Abahani Chittagong (3)-:-Rahmatgonj MFS (10)
     

    Belarus: Pershaya Liga (1)
    12:00FT Naftan (7)0 – 0FC Belshina Bobruisk (1)
     

    Bhutan: National League (1)
    07:00 Tensung (7)-:-High Quality United (4)
     

    Bolivia: Liga de Fútbol Profesional (5)
    16:00FT Club Always Ready (7)5 – 1Blooming (13)
    18:15FT Nacional Potosi (2)2 – 1Real Santa Cruz (12)
    18:15FT Nacional Potosi (2)2 – 2Real Santa Cruz (12)
    19:3082 Oriente Petrolero (8)3 – 0San Jose (16)
    20:0084 The Strongest (1)2 – 0Real Tomayapo (10)
     

    Brazil: Serie C – Group B (1)
    17:00FT Ituano (3)3 – 0Criciuma (4)
     

    Brazil: Copa do Brasil (4)
    16:30FT CRB0 – 1Fortaleza EC *
    19:15FT Atletico Goianiense2 – 2Atletico Paranaense *
    21:308 Bahia0 – 0Atletico-MG
    21:308 Vasco Da Gama0 – 0Sao Paulo
     

    Bulgaria: B PFG – Regular Season (8)
    12:00FT Septemvri Sofia (10)4 – 2Spartak Varna (5)
    12:00FT Sportist Svoge (15)0 – 1Dobrudzha (12)
    12:00FT Strumska Slava (8)1 – 0CSKA 1948 II (13)
    12:00FT Yantra Gabrovo (18)0 – 0Marek (9)
    12:30FT Etar Veliko Tarnovo (14)2 – 4Hebar Pazardzhik (3)
    13:00FT Sozopol (7)1 – 1Ludogorets II (11)
    14:00FT Botev Plovdiv II (6)3 – 0Levski Lom (19)
    14:00FT Montana (17)1 – 1Litex (16)
     

    Cambodia: C-League – Regular Season (2)
    05:30 Asia Europe United (9)-:-Visakha (7)
    05:30 Boeung Ket (2)-:-Kirivong Sok Sen Chey (8)
     

    Cameroon: Division 1 – Group A (3)
    11:00FT Fovu Club (1)1 – 2Eding Sport Fc (8)
    11:00FT Stade Renard (4)2 – 0Avion FC (7)
    11:30FT Dragon De Yaounde (9)1 – 2AS Fortuna (2)
     

    Cameroon: Division 1 – Group B (3)
    09:30FT Colombe (6)0 – 0Les Astres (7)
    11:00 Panthere (4)-:-Canon Yaounde (2)
    11:30 Apejes (3)-:-Young Sports Academy (8)
     

    Canada: Canadian Premier League (2)
    20:0068 Forge FC (4)0 – 1York 9 FC (7)
    22:30 Pacific FC (2)-:-Valour FC (1)
     

    Chile: Copa Chile (1)
    21:0039 Union Espanola0 – 0Huachipato
     

    Colombia: Copa Colombia (3)
    17:00AP Real Santander3 – 2(4 – 5)Patriotas *
    19:40FT Once Caldas1 – 3Independiente Medellin *
    22:05 Alianza Petrolera-:-Millonarios
     

    Costa Rica: Super Cup (1)
    23:00 LD Alajuelense-:-Deportivo Saprissa
     

    Denmark: Landspokal (10)
    12:00FT NB Bornholm0 – 5Allerod
    13:00AP AB Tarnby2 – 2(6 – 7)Tarnby FF *
    13:00FT B 19081 – 4Nykobing FC
    13:00FT BK Fremad Valby2 – 1Bronshoj BK
    13:00FT Dollefjelde Musse1 – 8Frederikssund IK
    13:00FT Kvik/Aalestrup1 – 2Kjellerup
    13:00FT Oesterbro0 – 9Lyngby
    13:00FT Svebolle1 – 0Greve
    13:00FT varde IF3 – 0B 1909
    13:00FT Viby1 – 2VSK Aarhus
     

    Ecuador: Serie B (3)
    17:00FT Atletico Porteno (7)2 – 1UT Cotopaxi (5)
    17:00FT LDU Portoviejo (9)1 – 1Gualaceo SC (3)
    21:00 El Nacional (2)-:-Puerto Quito (10)
     

    Egypt: Premier League (2)
    14:00FT Pyramids (4)2 – 2Ismaily SC (10)
    16:00FT Wadi Degla (17)1 – 2Al Ahly (1)
     

    El Salvador: Primera Division – Primera Division – Apertura (1)
    18:30FT FAS4 – 1Jocoro FC
     

    Europe (UEFA): Champions League – Qualification (3)
    14:00FT Spartak Moscow0 – 2Benfica
    15:00FT Dinamo Zagreb1 – 1Legia Warszawa
    15:00FT Ferencvarosi TC2 – 0Slavia Praha
     

    Faroe Islands: 1. Deild (1)
    11:00 HB Torshavn II (8)-:-AB Argir (6)
     

    Finland: Kakkonen – Lohko A (1)
    12:30FT Mipk (10)0 – 2Peka (8)
     

    Finland: Kakkonen – Lohko B (1)
    12:30FT FC jazz (2)4 – 0EPS (6)
     

    Friendly Games: Club Friendly (19)
    06:05FT Osasuna2 – 0UD Logrones
    07:00FT Belenenses1 – 3AS Roma
    09:05FT Ajax3 – 1Leeds
    12:30FT Cagliari3 – 0Olbia
    13:00FT Fenerbahce1 – 1Dynamo Kyiv
    13:00FT Kasimpasa5 – 1Fatih Karagumruk AS
    13:00FT Wisla Krakow1 – 2Napoli
    14:00FT Almeria2 – 1Real Betis
    14:00Canc Getafe0 – 0Besiktas
    14:00FT Mallorca0 – 1Huesca
    14:00FT Red Bull Salzburg2 – 1Barcelona
    15:00AP * Cadiz1 – 1(4 – 2)Atletico Madrid
    15:00FT Southampton1 – 0Levante
    15:00FT Valladolid3 – 1Rayo Vallecano
    15:15FT Ajax4 – 0Leeds
    15:35AP * Valencia0 – 0(5 – 3)AC Milan
    15:45FT Chelsea2 – 2Tottenham
    15:45FT Leicester3 – 2Villarreal
    16:00AP Zaragoza0 – 0(5 – 6)Getafe *
     

    Germany: Oberliga Bayern Nord (4)
    13:30FT ASV Cham (10)0 – 4DJK Vilzing (1)
    13:30FT DJK Ammerthal (5)5 – 3DJK Gebenbach (14)
    13:30FT FC Sand (15)1 – 1SpVgg Bayern Hof (9)
    13:30FT TSV Karlburg (7)2 – 2Wuerzburger (12)
     

    Germany: Oberliga Bayern Sud (8)
    13:30FT Donaustauf (5)5 – 1Gundelfingen (8)
    13:30FT FC Deisenhofen (7)0 – 11860 Muenchen II (4)
    13:30FT FC Ingolstadt 04 II (15)0 – 0TSV Landsberg (11)
    13:30FT TSV Schwaben Augsburg (9)1 – 1SV Kirchanschoring (10)
    13:30FT TSV Schwabmuenchen (17)3 – 0SV Pullach (16)
    13:30FT Tuerkspor Augsburg (1)3 – 1TSV Kottern (14)
    14:30FT Hallbergmoos (19)2 – 5TSV Dachau (13)
    14:30FT TSV 1880 Wasserburg (2)3 – 2SpVgg Hankofen-Hailing (3)
     

    Iceland: Premier (Urvalsdeild) (3)
    16:15FT FH Hafnarfjordur (6)2 – 4HK Kopavogur (11)
    16:15FT Stjarnan (8)4 – 0IA Akranes (12)
    16:15FT Valur Reykjavik (1)1 – 0KR Reykjavik (5)
     

    Int/nal Tournaments: Kagame Inter-Club Cup – Group A (2)
    10:00FT Big Bullets (2)1 – 1Express FC (1)
    13:00FT Atlabara FC (4)0 – 0Young Africans (3)
     

    Iran: Hazfi Cup (2)
    12:00FT Esteghlal FC2 – 1Gol Gohar
    13:30FT Foolad FC2 – 0Malavan
     

    Japan: Emperors Cup (1)
    06:00FT Cerezo Osaka3 – 2Albirex Niigata
     

    Jordan: Premier League (2)
    12:00FT Al Salt (2)2 – 1Shabab Al Ordon (5)
    14:30FT Al Jalil (8)3 – 0Al Jazeera Amman (6)
     

    Kenya: Premier League (5)
    07:00FT Kariobangi Sharks (5)2 – 3Mathare United (15)
    09:00FT Bandari (8)2 – 1Tusker (2)
    09:00FT Western Stima (16)0 – 2KCB (1)
    09:15FT GOR Mahia (7)1 – 0Homeboyz (6)
    09:15FT Sofapaka (13)1 – 0Nzoia Sugar (14)
     

    Latvia: Virsliga (1)
    12:00FT FK Liepaja (4)2 – 1Valmieras (3)
     

    Lithuania: 1 Lyga (3)
    12:00FT FK Silas (4)1 – 3FK Panevezys B (5)
    13:00FT Banga Gargzdai B (8)0 – 3FA Siauliai (2)
    13:00FT Klaipeda (11)0 – 2Lietava Jonava (1)
     

    Malaysia: Super League (3)
    09:15FT Sabah FA (7)1 – 1Kuala Lumpur FA (6)
    10:00Pst Pahang (9)-:-Kedah (4)
    10:00FT Petaling Jaya City (8)0 – 3Terengganu (2)
     

    Malaysia: Premier League (4)
    05:15Pst Kuching FA (9)-:-Pdrm (8)
    05:45FT Kelantan United (6)2 – 2Pkns FC (5)
    10:00FT FAM-MSN (11)1 – 2Negeri Sembilan (1)
    10:00FT Pknp (10)0 – 2Johor Darul Tazim II (4)
     

    Mexico: Ascenso MX – Apertura (3)
    19:00FT Mineros de Zacatecas (2)2 – 1Leones Negros UDG (16)
    21:0533 Venados FC (15)0 – 0Tlaxcala F.C. (8)
    23:05 Correcaminos Uat (17)-:-CD Tepatitlan de Morelos
     

    N/C America (CONCACAF): CONCACAF League (1)
    21:00Awd Samaritaine0 – 0Deportivo Universitario
     

    Norway: 2. Divisjon – Group 1 (6)
    09:00FT Brattvag (9)3 – 1Halden (5)
    10:00FT Tromsdalen Uil (7)3 – 0Moss (11)
    13:00FT Baerum (10)1 – 2Asker (2)
    13:00FT Kongsvinger (1)1 – 0hodd (3)
    14:00FT Eidsvold TF (4)4 – 0Alta (6)
    14:00FT Floya (13)1 – 1Senja (12)
     

    Norway: 2. Divisjon – Group 2 (4)
    11:00FT Levanger (3)3 – 0Odd Ballklubb 2 (7)
    11:00FT Nardo (10)2 – 0Fram Larvik (11)
    11:00FT Sotra (8)4 – 1Arendal (2)
    14:00FT Nest-Sotra (6)3 – 1Vard Haugesund (4)
     

    Norway: Norway Cup Women (20)
    13:00FT Bryne W3 – 1Staal Joerpeland W
    13:00FT Eik-Toensberg W1 – 6Fart W
    13:00FT Frigg W1 – 0Grei Kvinner Elite W
    13:00FT Fyllingsdalen W6 – 0Stord W
    13:00FT Hallingdal W2 – 6Hoenefoss W
    13:00FT Hoedd W1 – 5Fortuna Aalesund W
    13:00FT Hoeybraaten Stovner W0 – 7Roa W
    13:00Awd Innstrandens W0 – 3Oevrevoll Hosle W
    13:00FT Kaupanger W1 – 4Aasane W
    13:00FT Raufoss W2 – 3Kongsvinger W
    13:00FT Stathelle W1 – 2Snoegg Fotball W
    13:00FT Viking W2 – 0Haugar W
    14:00FT Gimletroll W1 – 4Amazon Grimstad W
    14:00Pst Grand Bodo W-:-Bossmo/Ytteren W
    14:00FT Mjoelner W1 – 7Medkila W
    14:00FT Molde W6 – 2Herd W
    14:00FT Nanset W5 – 2Sandefjord W
    14:00FT Porsanger W1 – 3Bossekop W
    14:00FT Sarpsborg 08 W0 – 2Ullensaker/Kisa W
    14:00FT Tromsdalen W0 – 3Floeya W
     

    Peru: Primera Division – Fase 2 (4)
    14:00FT Alianza Atletico (12)0 – 3Deportivo Binacional (9)
    16:30FT FBC Melgar (1)2 – 2Real Garcilaso Cusco (15)
    19:00FT Alianza Universidad (2)2 – 0Sport Boys (13)
    21:301 Alianza Lima (6)0 – 0Academia Cantolao (16)
     

    Poland: FA Cup (5)
    11:00FT Hutnik Nowa Huta0 – 1Olimpia Grudziadz
    11:00AET * Lech Poznan ll2 – 0Znicz Pruszkow
    12:00FT Pogon Siedlce0 – 3Olimpia Elblag
    12:00AET * Sokol Ostroda4 – 2Blekitni Stargard
    14:00FT Stal Rzeszow4 – 1Bytovia Bytow
     

    Romania: Liga II – Regular Season (1)
    14:30FT CSA Steaua Bucuresti (8)1 – 0Csikszereda Miercurea Ciuc (14)
     

    Russia: FNL 2 Group 3 Subgroup 2 (1)
    12:00FT Zvezda Ryazan (4)2 – 0Sakhalin (8)
     

    Russia: FNL 2 Group 4 (2)
    11:00FT Nosta (13)1 – 4Irtysh Omsk (5)
    11:00FT Orenburg 2 (10)1 – 2Dinamo Barnaul (7)
     

    Scotland: Lowland League (1)
    15:45FT Celtic B (12)2 – 0Berwick (9)
     

    South Korea: K-League Classic (3)
    07:00FT Ulsan Hyundai FC (1)2 – 1Daegu FC (2)
    07:30FT Pohang Steelers (5)1 – 0Seongnam FC (12)
    07:30FT Suwon City FC (6)1 – 0Jeonbuk Motors (3)
     

    Sweden: Superettan (1)
    14:00FT vasalunds IF (15)0 – 1Helsingborg (5)
     

    Sweden: Division 2 – Norra Gotaland (5)
    14:00FT IFK Kumla (9)0 – 1BK Forward (1)
    14:00FT Lidkoepings FK (13)2 – 3Yxhults IK (6)
    14:00FT Vaenersborgs FK (5)1 – 0IK Gauthiod (10)
    14:30FT IFK Skoevde FK (8)3 – 3Ahlafors IF (3)
    14:30FT Stenungsunds IF (7)4 – 0Tidaholms (15)
     

    Sweden: Division 2 – Norra Svealand (6)
    14:00FT Gamla Upsala SK (12)2 – 5Enskede IK (8)
    14:00FT Kvarnsvedens IK (7)0 – 4FC Stockholm Internazionale (1)
    14:30FT FC Jaerfaella (3)2 – 7IFK Stocksund (11)
    14:45FT FC Arlanda (15)1 – 1Enkoping (14)
    15:00FT Kungsaengens IF (10)1 – 2SKiljebo SK (4)
    15:15FT IFK Lidingoe (2)2 – 3Karlbergs Bk (5)
     

    Sweden: Division 2 – Norrland (7)
    14:00FT bodens BK (2)3 – 0Notvikens IK (11)
    14:00FT Gottne IF (7)0 – 1Team TG FF (1)
    14:00FT IFK Ostersund (14)2 – 3Friska Viljor FC (8)
    14:00FT Taefteaa IK (9)2 – 2Storfors AIK (6)
    14:30FT Bergnaesets AIK (12)3 – 2Umeaa FC Akademi (13)
    14:30FT Ytterhogdals IK (5)1 – 0Froesoe IF (15)
    15:00FT Sandviks IK (3)4 – 0Stoede IF (4)
     

    Sweden: Division 2 – Sodra Gotaland (7)
    14:00FT Asarums IF FK (5)3 – 4Nosaby IF (13)
    14:00FT BK Olympic (4)0 – 0FBK Balkan (10)
    14:00FT FC Rosengard (7)2 – 0Kristianstad FC (14)
    14:00FT IFK Berga (1)1 – 1Raeppe GOIF (6)
    14:00FT IFK Haessleholm (8)4 – 1Ksf Prespa Birlik (15)
    14:00FT Karlskrona AIF (3)4 – 0IFK Karlshamn (12)
    14:00FT Soelvesborgs GOIF (2)2 – 1Esloevs (9)
     

    Sweden: Division 2 – Sodra Svealand (7)
    13:45FT Nykopings BIS (1)4 – 0Trosa-Vagnhaerad SK (3)
    14:00FT Karlslunds IF (7)0 – 0motala AIF FK (6)
    14:00FT Rynninge IK (14)2 – 2eskilstuna city FK (9)
    14:00FT Syrianska Botkyrka (10)3 – 1Syrianska FC (5)
    14:30FT IFK Eskilstuna (12)3 – 3Vaermbols FC (13)
    15:00FT Assyriska United IK (4)3 – 1Smedby Ais (8)
    15:00FT Tyresoe (15)1 – 3Huddinge IF (2)
     

    Sweden: Division 2 – Vastra Gotaland (6)
    13:30FT Hoeganaes BK (10)0 – 3Eskilsminne IF (3)
    13:30FT Vinbergs IF (6)2 – 1Varbergs GIF FK (13)
    14:00FT Angelholms FF (1)1 – 1BK Astrio (9)
    14:00FT Assyriska Bk (7)3 – 1IK tord (14)
    14:00FT Savedalens IF (4)3 – 1Vastra Frolunda IF (15)
    14:15FT Onsala (2)2 – 0Ullareds IK (12)
     

    USA: Major League Soccer (12)
    20:0072 New England Revolution (1)0 – 0Nashville Sc (7)
    20:30HT Columbus Crew (10)0 – 3DC United (14)
    20:30HT Montreal Impact (13)0 – 0Atlanta United FC (24)
    20:30HT Philadelphia Union (9)3 – 0Toronto FC (22)
    21:0031 Chicago Fire (26)0 – 0New York City FC (8)
    21:0031 New York Red Bulls (17)0 – 0FC Cincinnati (23)
    21:0031 Orlando City SC (5)0 – 0Inter Miami CF (27)
    22:00 Austin FC (25)-:-Houston Dynamo (18)
    23:00 Seattle Sounders (2)-:-FC Dallas (19)
    23:30 Los Angeles FC (11)-:-Sporting Kansas City (3)
    23:30 Los Angeles Galaxy (4)-:-Real Salt Lake (15)
    23:30 Portland Timbers (16)-:-San Jose Earthquakes (20)
     

    USA: USL Championship (7)
    20:0074 Hartford Athletic (11)1 – 1Miami FC (7)
    21:0032 Birmingham Legion (6)1 – 1Atlanta United II (20)
    21:0032 Tulsa Roughnecks (18)0 – 0Indy Eleven (25)
    22:00 Austin Bold (16)-:-Colorado Switchbacks (13)
    22:00 El Paso Locomotive (3)-:-San Antonio FC (15)
    23:00 Oakland Roots (31)-:-Phoenix Rising (2)
    23:00 Real Monarchs SLC (28)-:-Rio Grande Valley FC Toros (9)
     

    Uruguay: Segunda Division (2)
    17:30FT Rocha FC (7)0 – 2Albion FC (2)
    20:00Pst Racing Montevideo (1)-:-Villa Teresa (12)
     

    Venezuela: Primera Division – Grupo Oriental (1)
    20:0083 Metropolitanos FC (5)0 – 1Caracas FC (1)
     

    Venezuela: Segunda Division – Grupo Occidental (6)
    16:00Pst Atletico el Vigia FC (6)-:-Yaracuy FC (7)
    16:00Pst Deportivo Lara B (1)-:-Rayo Zuliano (3)
    16:00FT ULA FC (10)0 – 0Yaracuy FC (7)
    16:30Pst Deportivo JBL del Zulia (8)-:-ULA FC (10)
    16:30Pst Titanes FC (2)-:-Urena SC (4)
    17:00Pst Llaneros de Guanare (9)-:-Real Frontera (5)

    What's Your Reaction?

    hate hate
    0
    hate
    confused confused
    0
    confused
    fail fail
    0
    fail
    fun fun
    0
    fun
    geeky geeky
    0
    geeky
    love love
    0
    love
    lol lol
    0
    lol
    omg omg
    0
    omg
    win win
    1
    win