The trainings for the sixth date of the URBA Top 12!


0
The trainings for the sixth date of the URBA Top 12!

This Saturday, August 28, the sixth date of the URBA Top 12, which will feature more than interesting matches. First turn, Newman will receive the SIC in Benavídez and you can enjoy it on the screen of ESPN Extra from the 13.30. In turn, there will be five other crosses that you can see through the streaming from Scrum.com.ar starting at 15.30. These meetings are: Hindú-CUBA, Belgrano-Alumni, Regatas-Pucará, Buenos Aires-Los Tilos and CASI-San Luis.

Newman vs. SIC (Saturday at 1:30 p.m. live on ESPN Extra)

NEWMAN: 1. Alberto Porolli, 2. Marcelo Brandi, 3. Luciano Borio, 4. Tomás Ureta, 5. Alejandro Urtubey, 6. Mateo Montoya, 7. Miguel Urtubey (C), 8. Joaquín de la Vega, 9. Lucas Marguery, 10. Gonzalo Gutiérrez Taboada, 11. Agustín Gosio, 12. Tomás Keena, 13. Felipe Freyre, 14. Justo Ortíz Basualdo, 15. Juan Daireaux.

SIC: 1. Marcos Piccinini, 2. Lucas Rocha, 3. Marcos Gatica, 4. Lucas Sommer, 5. Marcos Borghi, 6. Andrea Panzarini, 7. Tomás Comissati, 8. Tomás Meyrelles (C), 9. Juan Soares Gache, 10 Joaquín Lamas, 11. Mateo Madero, 12. Justo Piccardo, 13. Carlos Pirán, 14. Jacinto Campbell, 15. Facundo Giorgutti.


Hindu vs. CUBA (Saturday at 3.30 pm live on Scrum.com)

HINDU: 1. Juan Ignacio Martínez Sosa, 2. Agustín Capurro, 3. Nicolás Leiva, 4. Carlos Repetto, 5. Juan Comolli, 6. Nicolás Damorim, 7. Nicolás Amaya, 8. Augusto Bavaro, 9. Lucas Pulido, 10. Santiago Fernández (C), 11. Federico Graglia, 12. Joaquín de la Vega, 13. Belisario Agulla, 14. Lisandro Rodríguez, 15. Martín Cancelliere.

CUBA: 1. Francisco Garoby, 2. Enrique Devoto, 3. Estanislao Carullo, 4. Santiago Uriarte, 5. Jerónimo Conte Grand, 6. Pedro Mastroizzi, 7. Segundo Pisani (C), 8. Lucas Maguire, 9. Rafael Iriarte, 10 Rodrigo Ávalos, 11. Benjamín Gutiérrez Meabe, 12. Felipe de la Vega, 13. Yavü Glenny, 14. Agustín Migliore, 15. Marcos Moroni.


Belgrano vs. Alumni (Saturday at 3.30 pm on Scrum.com live)

BELGRANO: 1. Francisco Ferronato, 2. Ignacio Favre, 3. Facundo Ferreti, 4. Adolfo Martínez, 5. Augusto Vaccarino, 6. Joaquín de la Serna, 7. Agustín Rocca, 8. Joaquín Moro, 9. Ignacio Marino, 10. Tomás Rosati, 11. Juan Rodríguez, 12. Juan Brescia, 13. Tomás Teglia, 14. Tobías Bernabé, 15. Juan Lando.

ALUMNI: 1. Max Castrillo, 2. Tomás Bivort, 3. Ezequiel Oliva, 4. Tiziano Corvo Dolcet, 5. Santiago Alduncin, 6. Ignacio Milou, 7. Mariano Romanini, 8. Tobías Moyano, 9. Tomás Passerotti, 10. Gonzalo Ambroa , 11. Luca Sábato, 12. Franco Battezzati (C), 13. Tomás Cubilla, 14. Segundo Gaviña, 15. Máximo Provenzano.


Regattas vs. Pucará (Saturday at 3.30 pm on Scrum.com live)

RACES: 1. Diego Torres, 2. Pedro García Colinas, 3. Beltrán Landívar, 4. Tomás Sanguinetti, 5. Marcelo Toledo, 6. Cristian Sourroille, 7. Agustín Medrano, 8. Felipe Camerlinckx, 9. Marcos Joseph, 10. Juan Otsubo , 11. Felipe Torreguitar, 12. Juan Corso, 13. Alejo Barrera, 14. Francisco Pisani, 15. Enrique Camerlinckx.

PUCARÁ: 1. Tulio Sosa (C), 2. Tomás Montes, 3. Tomás Kelly, 4. Eliseo Fourcade, 5. Ignacio Coppola, 6. Germán Fiocca, 7. Leonardo Segovia, 8. Leandro Urriza, 9. Germán Klubus, 10. Alejo Coppola, 11. Tomás Buckley, 12. Mariano Navarro, 13. Joaquín Paz, 14. Iñaki Delguy, 15. Felipe Del Mestre.


Buenos Aires vs. Los Tilos (Saturday at 3.30pm live Scrum.com)

BUENOS AIRES: 1. Facundo Cambiasso, 2. Tomás Rosasco, 3. Blas Coria, 4. Facundo Picca, 5. Franco Baldoni 6. Julián Pomerantz, 7. Ignacio Almasqué, 8. Jordi Dieguez, 9. Joaquín Pellandini, 10. Alejo Novo, 11 Tomás Acosta Pimentel, 12. Agustín Lamensa, 13. Ramiro Costa, 14. Alfonso Latorre, 15. Agustín Peirano (C).

THE TILOS: 1. Elio Basualdo, 2. Iván Korenblit, 3. Manuel Puertas, 4. Gianluca Broglia, 5. Martín Vergani, 6. Maximiliano Alonso, 7. Felipe Puertas, 8. Bautista Gatti, 9. Pedro Rodríguez Alcobendas, 10. Bautista Santamarina , 11. Tomás Fernández Armendariz, 12. Bautista Azcárate, 13. Bautista Roberti, 14. Mateo Tuculet (C), 15. Manuel Tuculet.


ALMOST vs. San Luis (Saturday at 3.30 pm on Scrum.com live)

ALMOST: 1. Facundo Scaiano, 2. Bautista Bernasconi, 3. Hugo García, 4. Agustín Posleman, 5. Tomás Carman, 6. Luis Briatore, 7. Vicente Boronat (C), 8. Juan Ymaz, 9. Luca Canzani, 10. Gerónimo Prisciantelli, 11. Nicolás Cotella. 12. Martín Roger, 13. Matías Phelan, 14. Tomás Descalzo, 15. Tobías Casaurang.

SAINT LOUIS: 1. Alan Oubiña (C), 2. Exequiel Martínez, 3. Rodrigo Oubiña, 4. Pedro Acerbo, 5. Marco Morimanno, 6. Nahuel Curti, 7. Franco Gnecco, 8. Santiago Canal, 9. Ignacio Castiglione, 10. Second White Fresh, 11. Facundo Cúcolo, 12. Gonzalo Molina Ferrer, 13. Teo Ferrari, 14. Eduardo Ruesta, 15. Felipe Hernández.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win