There are already six quarter-finalists in the AFA women’s soccer tournament


0
There are already six quarter-finalists in the AFA women's soccer tournament

The seventh date of the women’s tournament of the highest category of AFA was completed, where Deportivo Español was left free. Although there were no major changes in the positions, UAI Urquiza gave up his first points in the tournament by drawing 1 to 1 with Huracán.

When two dates of the first phase remain to be played, the first three of each zone have already secured their ticket to the quarterfinals and there is still one place per Group. In A, San Lorenzo, Boca and Racing assured their mathematics while Gimnasia takes 5 points to Deportivo Español, with which Las Lobas were one step away from being the fourth classified team

In Zone B River, UAI Urquiza and Independiente, they got into the quarterfinals and the remaining quota is settled hand in hand by Platense and Villa Sa Carlos, both with 10 units but the advantage is from Squid due to their best goal difference.

And it should be remembered that the new YPF Women’s Tournament 2021 will have the 19 teams (each date there will be one free) that played the Apertura Tournament, divided into the same two zones. Interzonal matches will not be played, so there will only be classics from the quarterfinals onwards.

Friday, October 8 (Deportivo Español free)

Villa San Carlos 0Rosario Central 0

Students 0River 3 (Carolina Birizambe (2) and Lucía Martelli)

Saturday October 9

Racing 3 (Rocío Bueno, Martina García and Lina Gómez) – The Future 1 (Agustina Ochiuzzi)

SAT 0San Lorenzo 4 (Nicole Hain, Débora Molina, Eliana Medina and Gisel Vidal)

UAI Urquiza 1 (Romina Núñez) – Hurricane 1 (Rocío Altamirano)

Sunday October 10

Communications 3 (Nicole Álvarez and Daiana Alaniz -2-) – Hikers 0

Mouth 1 (Andrea Ojeda) – Gymnastics 0

Monday October 11

Platense 1 (Luz Hernández) – Independent 2 (Melanie Morán, Johana Barrera)

Defenders of Belgrano 1 (Analía Baini) – Lanús 1 (Fiamma Romero)

In the Zone On this date Deportivo Español was released and moved a little further away from the classification zone: San Lorenzo and Boca lead with 18 units, followed by Racing with 15 and Gimnasia, with 12; Spanish was in 7 and El Porvenir, and Lanús have 4, Defensores de Belgrano 3 points and closes without SAT units.

In zone B, River is the only leader with 21 points and UAI Urquiza now guard with 19, closely followed by Independiente, with 18. Further back are: Platense and Villa San Carlos, with 10; Hurricane, 8; Communications, with 7; Students, 4, Rosario Central with 3 and closes Excursionistas, without units.

In the scorers table Mercedes Pereyra de River is above; Andrea Ojeda de Boca, Débora Molina, from San Lorenzo and Johana Barrera, from Independiente, with 7 conquests; Nicole Hain, from San Lorenzo, reached 6; with 5 they crowd, Laura Romero, from Spanish, Yamila Rodríguez, from Boca; Lourdes Lezcano, from River and Macarena Sánchez from San Lorenzo.

The date data: UAI Urquiza, who had scored 20 goals in two games (10-0 to Comunicaciones and 10-1 to Excursionistas) lost its first points in the tournament by drawing with Huracán.

In the Defensores de Belgrano arc, the usual third division goalkeeper, the Chaco from Villa Ángela Erica Ayala, barely 17 years old, made her debut.

Date 1 (Free: SAT)

Saturday August 14

Gymnastics 4 (36 ‘and 82’ Claudia Roldán, 60 ‘Milagros Díaz and 74’ Florencia Sánchez) – Lanús 0. Diego Armando Maradona Unique Stadium

Villa San Carlos 0UAI Urquiza 1 (44 ‘Yohana Masagli). Diego Armando Maradona Unique Stadium

Sporty Spanish 3 (38 ‘Ivana Hernández, 58’ Ayelén Ceballos and 62 ‘Lourdes Loza) – Racing 4 (15 ‘Aldana Narváez, 58’, 69 ‘and 81’ Rocío Bueno). New Spain Stadium

Sunday August 15

Hurricane 3 (5 ‘Brisa Campos, 14’ Silvana Peralta and 29 ‘Florencia Silva) – Rosario Central 0. Tomás Adolfo Ducó Stadium

River 2 (50 ‘Carolina Birizamberri and 82’ Mercedes Pereyra) – Hikers 0. Stadium Monumental Auxiliary.

San Lorenzo 8 (1 ‘and 20’ Débora Molina, 32 ‘and 42’ Macarena Sánchez, 45 ‘Sabina Coronel, 62’ and 71 ‘Nicole Hain, 69’ Maricel Pereyra) – The Future 2. (19 ‘Nicole Ochiuzzi and 68’ Guadalupe Donato). New Gasometer Stadium.

Monday August 16

Platense 3 (24 ‘Milagros Martín, 39’ Candela Luna and 58 ‘Luz Hernández) – Students 1 (31 ‘Karen Giménez). At the Vicente López City Stadium.

Independent 5 (10 ‘, 18’, 63 ‘and 83’ Johana Barrera, 45 ‘María Luz Perlini) – Communications 0. Santo Domingo Complex Stadium, Villa Domínico.

Defenders of Belgrano 1 (67 ‘Da Silva) – Mouth 3 (24 ‘Bianca Reacanati, 42′ Fabiana Vallejos, 48 ​​’, Fanny Rodríguez At Juan Pasquale Stadium

Date 2 (Free: Boca)

The Future 1 (Jennifer Aguirre e / c) – Spanish Sports 2 (double by Laura Romero)

Lanús 1 (Camila Pavez) – SAT 0

Racing 1 (Good Dew) – Defenders of Belgrano 0

Gymnastics 2 (Tabi Roldán and Camila Uzqueda) – San Lorenzo 6 (Juana Bilos against, by Débora Molina, Eliana Medina, double by Nicole Hain and Florencia Coronel)

Hurricane 2 (Luciana Pérez and Luciana Nievas) – River 5 (Mercedes Pereyra, on two occasions, Lourdes Lezcano, Carolina Birizamberri and Agostina Holzheier)

Hikers 1 (Nati Tevez) – Independent 2 (Laura Sampedro, Johana Barrera)

Communications 0Villa San Carlos 2 (Florencia Gaetán, Ana González Codony)

UAI Urquiza 3 (Daiana Falfan x2 and Gramaglia) – Platense 1 (Guillermina Cotellessa)

Rosario Central 0 – Students 0

Date 3 (Free: Racing)

Friday August 27

San Lorenzo 6 (doublets by Macarena Sánchez, Débora Molina and Eli Medina) – Lanús 0

Spanish 4 (Lucía Zarza -2-, Mariana Esquivel and Juana Bilos) – Gymnastics and Fencing of La Plata 2 (Lourdes Loza and Micaela González)

Saturday August 28

SAT 0Mouth 5 (Julieta Cruz, Andrea Ojeda, Carolina Troncoso, Eliana Stábile and Fabiana Vallejos)

Independent 2 (Johana Barrera and Selene Básquez) – Hurricane 0

Sunday August 29

Platense 3 (Milagros Martín, Aimel Sali and Agustina Arias) – Communications 1 (Barbara Olivera)

River 1 (Giuliana González) – Central 0

Monday August 30

Villa San Carlos 2 (Florencia Gaetan and Claudia Sánchez) – Hikers 1 (Natalia Tevez)

Defenders of Belgrano 1 (Débora Texeira) – The Future 1 (Karina Merlo)

Students 0UAI Urquiza 2 (Paulina Gramaglia and Belén Taborda)

Date 4 (Free: El Porvenir)

Friday September 3

San Lorenzo 5 (Macarena Sánchez, Sindy Ramírez, Cintia López, Nicole Hain and Eliana Medina) – Spanish Sports 1 (Laura Romero)

Hurricane 1 (Florencia Silva) – Villa San Carlos 2 (Florence Gaetan and Agustina Doré)

Saturday September 4

Gymnastics of La Plata 2 (Milagros Díaz and Juana Bilos) – Defenders of Belgrano 1 (Amanda Da Silva)

River 5 (Lourdes Lezcano, Victoria Costa, Carolina Birizamberri, Lucía Martelli and Mercedes Pereyra) – Independent 0

Sunday September 5

Communications 2 (Chiara Magni and Daiana Alaniz) – Students 1 (Dolores Fernándes Brescia)

Lanús 2 (Camila Pavez and Brenda Varela) – Mouth 8 (Florencia Quiñones, Andrea Ojeda -4-, Carolina Troncoso and Yamila Rodríguez -2-)

Monday, September 6

Rosario Central 0UAI Urquiza 3 (Milagros Vera, Tamara Penayo, Milagros Rearte)

Hikers 1 (Carolina Torres) – Platense 3 (Camila Leites, Agustina Arias and Morena Avellaneda)

Racing 4 (Natalie Juncos, Florencia Curril, Paloma Fagiano and Lourdes Martínez) – SAT 1 (Loana Bernhard)

Date 5 (Free: Gymnastics)

Friday September 10

Mouth 2 (Yamila Rodríguez double) – Racing 1 (Luana Muñoz)

UAI Urquiza 10 (Tamara Hardie (3), Romina Núñez (2), Paula De La Serna (2), Érika Hernández, Micaela Sandoval and Mariana Gaitán) – Communications 0

Monday September 13

SAT 2 (Zoraida Leguizamón and Sofía Ojeda) – The Future 3 (Karina Merlo, Agustina Ochiuzzi and Guadalupe Miño)

Students 3 (Milagros Cortés, Evangelina Alfano and Karen Giménez) – Hikers 0

Wednesday September 15

Sporty Spanish 3 (Paula Bosch, Lourdes Loza and Laura Romero) – Lanús 1 (Milagros Paiva)

Platense 1 (Agustina Arias) – Hurricane 1 (Florence Silva)

Thursday September 16

Defenders of Belgrano 0San Lorenzo 5 (Naila Imbachi, Sindy Ramírez, Maricel Pereyra, Débora Molina and Camila Lugo)

Friday September 17

Independent 3 (Valentina Barroso, Romina Díaz and Melany Morán) – Rosario Central 1 (Paula Salguero)

Friday September 24

Villa San Carlos 0River 7 (Lourdes Lezcano x2, Sofía Domínguez, Mercedes Pereyra x3 and Victoria Costa)

Date 6 (Free San lorenzo)

Friday October 1st

Spanish Sports 1 (Agustina Fuentes) – Defenders of Belgrano 1 (Analía Baini)

Hikers 1 (Soledad González) – UAI Urquiza 10 (Paulina Gramaglia x2, Erika Hernández x2, Romina Núñez x2, Masagli, Tamara Hardie, Paula De La Serna and Dana Mujica)

River 3 (Lourdes Lezcano, Carolina Birizamberri, Lucía Martelli) – Platense 1 (Magalí Natta)

Saturday 2nd October

Independent 5 (Laura Sampedro (2), Johana Barrera, Maylis Gissi and Gabriela Herrera) – Villa San Carlos 0

The Future 0Mouth 3 (Andrea Ojeda, Yamila Rodríguez and Micaela Cabrera)

Sunday October 3

Lanús 1 (Brenda Varela) – Racing 6 (Luana Muñoz, Rocío Bueno -2-, Dalila Cáceres, Paloma Fagiano and Martina García).

Rosario Central 1 (Virginia Coronel) – Communications 1 (Celeste Garay)

Monday October 4

Hurricane 3 (Silvana Peralta, from a penalty and a double by Brisa Campos) – Students 1 (Victoria Bedini, from criminal,

Gymnastics 1 (Marilyn Esquivel) – SAT 0

In Zone A are: Boca, Defensores de Belgrano, Deportivo Español, El Porvenir, Gimnasia, Lanús, Racing, San Lorenzo and SAT.

Zone B is made up of: Communications, Students, Hikers, Huracán, Independiente, Platense, River, Rosario Central, UAI Urquiza and Villa San Carlos.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win