VOLEYBALL RESULTS


-1
-1 points
  • Sat 23 Oct 08:18 GMT -03
  •  Austria: AVL
    13:00   Ried im Innkreis (2) 
      TSV Volksbank Hartberg (7)  
    13:30   TJ Sokol Wien (4) 
      VBK Klagenfurt (5)  
    14:00   Waldviertel (1) 
      Hypo Tirol (8) 
     Austria: WVL Women
    11:00   Bisamberg W (9) 
      ASKO Linz-Steg W (2)  
    11:00   SG SVS Post W (4) 
      TI Apogrossergott Volley W (3)  
    13:30   Holding Graz W (5) 
      SG Erzberglandmadln W (8)  
    14:00   ATSC Wildcats Klagenfurt W (6) 
      Tirol W (1)  
    14:30   TSV Sparkasse Hartberg W (10) 
      Salzburg W (7) 
     Austria: 2. Bundesliga – Group 1
    13:00   SG Supervolley Enns (1)  
      PSV Salzburg (8)  
    13:30   Bisamberg/Hollabrunn (5)  
      Lenzing (7)  
    14:00   ASKO Linz-Steg/Union ADM (6)  
      Waidhofen/Ybbs-Aschbach (3)  
     Austria: 2. Bundesliga – Group 2
    11:00   SK Aich/Dob 2 (2)  
      Wr. Neustadt (10)  
    11:00   UVC Holding Graz 2 (8)  
      HotVolleys Wien (3)  
    14:30   Hausmannstatten (7)  
      VBC Weiz 2 (12)  
     Austria: 2. Bundesliga Women – Group 1
    09:00   SG Wels Volleys W (9)  
      TI-Volley 2 W (2)  
    13:00   Seekirchen W (3)  
      ASKO Linz-Steg 2 W (7)  
    13:30   SG Prinz Brunnenbau W (8)  
      SG Erzberglandmadln W (6)  
     Austria: 2. Bundesliga Women – Group 2
    08:30   UVC Holding Graz 2 W (8)  
      ASKO Villach W (9)  
    11:30   ATSC Wildcats Klagenfurt 2 W (4)  
      Bruckl W (3)  
    12:00   Hausmannstatten W (2)  
      VBC TLC Weiz W (7)  
    14:00   Jennersdorf W (6)  
      Klagenfurt W (11)  
     Belarus: Division A
    11:00   Legion Obuhovo (3)  
      Bate-BGU Borisov (9)  
    11:00   Mapid Minsk (6)  
      Marco Vitebsk (5)  
    11:30   Shakhtar Soligorsk (2)  
      Zapadnij Bug (4)  
    12:00   Mogilev (8)  
      Energia (7)  
     Belarus: Championship Women
    10:30   Zhemchuzhina W (1)  
      Minsk 2 W (2)  
    12:00   Mogilev W (5)  
      Pribuzhe W (4)  
     Belgium: EuroMillions League
    14:30   Lindemans Aalst 
      Avoc Achel  
    15:30   Roeselare 
      Haasrode Leuven  
     Belgium: Liga A Women
    13:30   Tchalou W (9) 
      Michelbeke W (8)  
    15:00   Oudegem W (3) 
      Oostende W (5)  
    15:30   Charleroi W (2) 
      Asterix Kieldrecht W (4)  
    15:30   Gent W (1) 
      Antwerp W (7)  
     Bosnia And Herzegovina: Premijer Liga
    11:00   Mladost Brcko (1)  
      Borac (3)  
    13:00   Domaljevac (7)  
      Radnik Bijeljina (5)  
    14:00   Kakanj (4)  
      Gradina Herceg (6)  
    14:00   Kalesija (9)  
      Bosna (10)  
    14:00   Ljubinje-Bankom (2)  
      Jedinstvo Brcko (8)  
     Brazil: Superliga
    17:00   America Volei/Montes Claros 
      Volei Brasil Kirin  
    19:00   Sada Cruzeiro Volei 
      Sao Jose dos Campos  
    21:30   Renata 
      Sesi SP 
     Bulgaria: Superliga
    11:00   Beroe 
      Dunav  
    12:00Pst   Lokomotiv Plovdiv 
      Slavia  
    12:00   Slivnishki Geroy 
      Botev Lukovit  
    12:30   Hebar 
      Montana  
    12:45   Neftochimic 
      Levski Sofia  
     China: CVL – Women – First Stage
    02:00FT   Henan W (9) 123162514
      Beijing W (8) 32525925 
    02:00FT   Shanghai W (7) 125192026
      Liaoning W (4) 320252528 
    04:00FT   Jiangsu W (5) 3252525
      Zhejiang W (12) 0212320 
    04:00FT   Bohai W (1) 3252525
      Sichuan W (10) 0181521 
    06:00FT   Shandong W (2) 315252525
      Fujian W (3) 125232217 
    06:00FT   Yun Nan univ W (11) 0161922
      Guangdong Evergrande W (6) 3252525 
     Croatia: Superliga
    08:30   Gorica (11) 
      Rijeka (10)  
    12:00Pst   Centrometal (6) 
      HAOK Mladost Zagreb (1)  
    12:00   Zadar (12) 
      Varazdin (4)  
    13:00   Mok Mursa (2) 
      Split (8)  
    13:00   Rovinj (7) 
      Marsonia (9)  
    14:15   Mladost Ribola Kastela (3) 
      Sisak (5)  
     Croatia: Superliga Women
    11:30   Marina Kastela W (1) 
      OK Dinamo W (3)  
    13:00   Brda W (11) 
      Dubrovnik W (12)  
    13:30   HAOK Mladost Zagreb W (2) 
      Osijek W (4)  
    14:00   Veli VRH W (9) 
      Kastela W (10)  
    14:00   Vukovar W (6) 
      Split W (8)  
    15:00   Karlovac W (7) 
      Rijeka W (5)  
     Croatia: Prva Liga Women
    10:00   Osijek II W (7) 
      Zadar W (4)  
    11:00   HAOK Mladost II W (5) 
      Olimpik W (2)  
    12:00Pst   Varazdin W (6) 
      Nebo W (3)  
     Czech Republic: Extraliga
    12:00   Beskydy (8) 
      Brno (5)  
    12:00   Ostrava (9) 
      Kladno (1)  
    12:00   Usti nad Labem (11) 
      Karlovarsko (2)  
    12:00   Zlin (12) 
      Odolena Voda (7)  
    14:00   Pribram (4) 
      Ceske Budejovice (3)  
     Czech Republic: Extraliga Women
    12:00   Selmy Brno W (7) 
      TJ Sokol Sternberk W (9)  
    12:00   Prostejov W (5) 
      Frydek-Mistek W (8)  
    12:00   PVK Prerov W (10) 
      PVK Olymp Praha W (6)  
    12:30   Kralovo Pole Brno W (3) 
      Olomouc W (4)  
    13:00   Dukla Liberec W (1) 
      Ostrava W (2)  
     Denmark: Volleyligaen
    09:00   Marienlyst (3) 
      Amager VK (9) 
    10:00   Hvidovre VK (10) 
      DHV Odense (8) 
    10:30   Gentofte Volley (4) 
      ASV Aarhus (2) 
     Denmark: Volleyligaen Women
    08:30   Gentofte W (6) 
      ASV Aarhus W (4)  
    09:00   Brondby W (1) 
      Holte W (2) 
     England: Super League
    11:30   Tendring Essex (9)  
      Sheffield (5)  
     England: Super League Women
    08:00   Derbyshire W (8)  
      Malory Eagles W (2)  
    08:30   Cambridge W (4)  
      Nottingham W (5)  
    08:45   Tendring VC W (9)  
      London Inter Crocs W (6)  
     Europe: MEVZA
    14:00   Posojilnica Aich/Dob (3)AUT
      HAOK Mladost ZagrebCRO 
     Europe: Baltic League
    10:00   Amber Volley (1)LIT 
      Parnu (4)EST 
    11:00Pst   RTU (9)LAT
      Biolars/Olaine (8)LAT 
     Finland: Mestaruusliiga
    11:00   Hurrikaani (9) 
      Vantaa Ducks (3)  
    11:00   Lakkapaa (10) 
      Turun Toverit (11)  
     Finland: Mestaruusliiga Women
    10:30   Helsinki W (12) 
      Orpo W (6)  
    11:00   Nurmon Jymy W (8) 
      LP Viesti W (1)  
    11:00   Polkky Kuusamo W (3) 
      LiigaPloki W (5)  
     France: Ligue A
    15:00   Chaumont (3) 
      Paris Volley (8) 
    15:00   Plessis Robinson VB (13) 
      Cambrai (2) 
     France: Ligue A Women
    14:00   Beziers W (12) 
      Saint Raphael W (6)  
    14:30   Terville W (5) 
      Cannes W (1)  
    15:00   Mulhouse W (4) 
      Rocheville Le Cannet W (2)  
    15:00   Nantes W (8) 
      Marcq Baroeul W (10) 
    15:00   Pays d Aix Venelles W (9) 
      Evreux W (14) 
    15:00   Vandoeuvre Nancy W (7) 
      Chamalierois W (13) 
     France: Ligue B
    15:00   Avignon (8) 
      St. Nazaire (2)  
    15:00   Frejus (6) 
      Illacaise (5)  
    15:00   Ajaccio (4) 
      France Avenir Pole (9)  
    15:00   Saint-Quentin (11) 
      Rennes (7)  
     Germany: 1. Bundesliga
    12:30   Berlin Recycling (1) 
      Herrsching (4)  
    15:00   Giesen/Hildesheim (5) 
      United Volleys Frankfurt (2)  
     Germany: 1. Bundesliga Women
    12:30   VCO Dresden W (6) 
      Potsdam W (2)  
    13:00   SW Erfurt W (10) 
      Schweriner W (11)  
    14:00   Munster W (5) 
      Wiesbaden W (8)  
    14:00   Suhl W (7) 
      NawaRo Straubing W (9)  
    14:00   VC Neuwied W (12) 
      Stuttgart W (1)  
     Germany: DVV Pokal Women – Round 1/16
    10:00   Hamburg W 
      SCU Emlichheim W  
     Germany: 2. Bundesliga North
    14:00   Bocholt (10)  
      PSV Neustrelitz (6)  
     Germany: 2. Bundesliga South
    14:00   Muhldorf (8)  
      GSVE Delitzsch (12)  
     Germany: 2. Bundesliga South Women
    10:00   Rote Raben Vilsbiburg II W (9)  
      Bad Soden W (6)  
    14:00   Holz W (12)  
      SV Lohhof W (8)  
     Greece: A1
    11:00   Panathinaikos (3) 
      OFI (7)  
    12:00   Milonas (1) 
      Foinikas Syrou (4)  
    13:30   Olympiacos (2) 
      Filippos (6)  
     Greece: A1 Women
    10:00   Olympiacos W (5)  
      Ilisiakos W (14)  
    12:00   Aris W (1)  
      Porfiras W (12)  
    12:00   Thiras W (6)  
      Thetis W (9)  
    12:30   Evosmou W (11)  
      PAOK W (4)  
    12:45   AEK W (3)  
      AON Pannaxiakos W (13)  
    14:00   Amazonas W (8)  
      Markopoulo W (7)  
    14:00   Panathinaikos W (2)  
      Lamia W (10)  
     Hungary: NB 1
    14:00   Hungary U19 (8)  
      Szolnoki FRKSI (10)  
     Italy: Serie A2
    15:30   Siena (13) 
      Bergamo (10) 
     Italy: Serie A1 Women
    12:00   Firenze W (7) 
      Cuneo W (12)  
    15:45   Perugia W (14) 
      Roma W (10)  
     Italy: Serie A2 Women – Group 1
    12:30   Sant Elia W (5) 
      Brescia W (2)  
     Italy: Serie A2 Women – Group 2
    11:00   Club Italia W (9) 
      Obietta Risarcimento Vicenza W (10)  
     Italy: Super Cup – Cup
    10:15   Lube Civitanova 
      Monza 
    13:00   Perugia 
      Trentino 
     Japan: V.Premier League
    01:00FT   Wolfdogs Nagoya (6) 325162525
      Oita Miyoshi Weisse Adler (8) 121252220 
    02:00FT   JT Thunders (7) 122222528
      Suntory Sunbirds (2) 325252330 
    02:00FT   Panasonic Panthers (3) 3252525
      Nagano Tridents (10) 0232115 
    02:00FT   Toray Arrows (4) 2271713256
      Sakai Blazers (1) 32525252315 
    05:00FT   JTEKT (5) 3252525
      FC Tokyo (9) 0171919 
     Japan: V.Premier League Women
    00:00FT   PFU Blue Cats W (9) 3252525
      Toyota Autobody Queensesis W (12) 0132116 
    00:05FT   Kurobe W (11) 0181525
      Okayama Seagulls W (7) 3252527 
    01:00FT   Ageo Medics W (6) 121262523
      JT Marvelous W (1) 325281725 
    01:00FT   Hisamitsu Springs W (4) 319252825
      Denso Airybees W (5) 125222621 
    01:00FT   Hitachi W (8) 22525232311
      Victorina Himeji W (10) 31720252515 
    02:30FT   Toray Arrows W (3) 22525181611
      NEC Red Rockets W (2) 32122252515 
     Netherlands: Eredivisie
    15:00   Taurus (8)  
      Zaanstad HS 1 (11)  
    15:00   Vocasa HS 1 (3)  
      Advisie/SSS (6)  
    15:30   Orion (2)  
      VCN (9)  
     Netherlands: Eredivisie Women
    15:00   Ecare Apollo 8 W (1)  
      Dynamo Apeldoorn W (8)  
    15:00   Sliedrecht W (3)  
      Summa Peelpush W (7)  
    15:00   Springendal Set-up 65 W (11)  
      Papendal/Arnhem W (4)  
     North & Central America: Central American Cup – Women
    16:00   Honduras W (7)HND 
      Costa Rica W (1)CRC 
    19:00   Panama W (6)PAN 
      Belize W (5)BLZ 
    22:00   Nicaragua W (2)NIC 
      El Salvador W (3)ESA 
     Norway: Eliteserien
    11:00   Forde (1) 
      Tromso (4)  
    12:00   Randaberg (8) 
      NTNUI Dragvoll (5)  
     Norway: Eliteserien Women
    08:30   Forde W (6) 
      Tromso W (5)  
    09:30   Randaberg W (2) 
      NTNUI Volley W (3)  
    11:00   KFUM Volda W (8) 
      Koll W (1)  
     Poland: PlusLiga
    09:45   ZAKSA Kedzierzyn-Kozle (1) 
      Warszawa (3)  
    12:30   Cerrad Czarni Radom (14) 
      Lotos Trefl Gdansk (8)  
    15:30   Stal AZS PWSZ Nysa (12) 
      Asseco Resovia Rzeszow (6)  
     Poland: Orlen Liga Women
    12:00   Commercecon Lodz W (8) 
      Bydgoszcz W (10)  
     Portugal: Campeonato Honda
    12:00   Caldas (11)  
      Viana (14)  
    12:00   Clube K (13)  
      Castelo Maia (9)  
    12:00   Sporting de Espinho (5)  
      Esmoriz (1)  
    13:00   Bastardo (2)  
      Mamede (10)  
    13:30   Santo Tirso (12)  
      Benfica (4)  
    15:30   Vitoria SC (7)  
      Academica de Espinho (6)  
     Portugal: 1. Divisao Women
    15:00   Clube K W (2)  
      Castelo Maia W (11)  
     Romania: Divizia A1
    06:00FT   Stiinta Explorari Baia Mare (9) 22625252213
      Municipal Zalau (2) 32820162515 
    06:30FT   Universitatea Timisoara (12) 117242520
      Unirea Dej (4) 325262225 
    11:30   Olimpia Titani (8) 
      Stiinta Bucuresti (7)  
    12:00   U Cluj (11) 
      Craiova (6)  
    13:00   Rapid Bucuresti (10) 
      Arcada Galati (3)  
     Romania: Divizia A1 Women
    09:00   U Cluj W (12) 
      Craiova W (9)  
    11:00   CSO Voluntari 2005 W (5) 
      Stiinta Bacau W (7)  
    12:00   Dacia Mioveni 2012 W (3) 
      Targoviste W (6)  
    12:30   Medgidia W (4) 
      Alba Blaj W (1)  
     Russia: Superleague
    07:00Set 3   Kuzbass Kemerovo (3) 2252512
      Yugra-Samotlor Nizhnevartovsk (11) 0232216 
    07:00Set 3   Enisey Krasnoyarsk (8) 0182117
      Lokomotiv Novosibirsk (1) 2252524 
    10:00   Fakel Novyi Urengoy (12) 
      Ural Ufa (10) 
    11:30   Belogorie Belgorod (9) 
      Orenburg (14) 
    12:00   Dinamo Moscow (6) 
      Gazprom (13)  
    12:00   Nizhny Novgorod (4) 
      Zenit Kazan (2) 
    12:00   Zenit St. Petersburg (5) 
      Dynamo Leningrad (7)  
     Russia: Vishaya Liga A
    09:00   Chelyabinsk (6)  
      University Barnaul (13)  
    09:00   Kama (12)  
      Nova Novokuybyishevsk (3)  
    09:00   Lokomotiv-Izumrud Yekaterinburg (4)  
      Tyumen (7)  
    09:00   Magnitogorsk University (10)  
      Tarkhan Sterlitamak (14)  
    11:00   CSKA Moscow (9)  
      Avtomobilist (15)  
    11:00   MGTU Moscow (2)  
      Academy Kazan (1)  
    11:00   Volzhanin (8)  
      Grozniy (16)  
    12:00   Yaroslavich Yaroslavl (5)  
      Iskra Odintsovo (11)  
     Russia: Russian Cup Women – Main Group
    09:00   Kazan W (1) 
      Uralochka NTMK W (4) 
    09:00   Severyanka W (2) 
      Krasnodar W (4) 
    11:30   Lipetsk W (3) 
      Moscow W (1) 
    11:30   Kaliningrad W (1) 
      Proton Saratov W (3) 
    11:30   Nizhniy Novgorod W (3) 
      Tulitsa W (2) 
     Serbia: Superliga
    14:00   Mladi Radnik (7) 
      Ribnica (3)  
    14:00   Spartak Ljig (8) 
      Radnicki (4)  
     Serbia: Superliga Women
    14:00   Indjija W (5) 
      Crvena Zvezda W (2)  
    14:00   Jedinstvo Stara Pazova W (1) 
      Zeleznicar W (3)  
    14:00   Sremska W (7) 
      klek W (9)  
    14:00   Ub W (6) 
      Spartak-Subotica W (8)  
    14:30   Tent Obrenovac W (4) 
      Partizan W (10)  
     Slovakia: Extraliga
    12:00   Myjava (2) 
      Svidnik (4)  
    13:00   VKP Bratislava (5) 
      Komarno (1)  
     Slovakia: Extraliga Women
    12:00   Presov W (7) 
      UCM Trnava W (9)  
    12:00   VK Kupele Brusno W (6) 
      Pezinok W (8)  
    13:00   Projekt RD SVF W (2) 
      Slavia Bratislava W (3)  
     Slovenia: 1. DOL
    13:00   ACH Volley Ljubljana (1) 
      Crnuce (6)  
    13:00   Panvita Pomgrad (4) 
      Calcit Kamnik (5)  
    14:00   Anhovo Kanal (3) 
      Maribor (2)  
    15:00   Krka (7) 
      Triglav (8)  
     Slovenia: 1. DOL Women
    10:00   Luka Koper W (8) 
      Calcit Kamnik W (5)  
    13:00   SIP Sempeter W (1) 
      GEN-I Volley W (7)  
    13:00   ATK Grosuplje W (6) 
      Ankaran W (4)  
    13:00   Nova KBM Branik Maribor W (3) 
      krim W (2)  
     South America: South American Club Championship – Women – Regualr Season
    19:00   Minas W (2)BRA 
      Olimpia W (3)URU 
    21:00   Praia Clube W (1)BRA 
      Univer. San Martin W (4)PER 
     South Korea: V League
    02:00FT   KEPCO (1) 318252525
      KB Stars (5) 125232319 
     South Korea: V League Women
    04:00FT   Daejeon KGC W (2) 3362525
      Expressway Co W (7) 0341819 
     Spain: Superliga
    07:00Set 3   Melilla (7) 2252517
      Manacor (1) 020229 
    11:00   Ushuaia Ibiza Voley/Baleares (11) 
      Emeve (9)  
    14:00   Boiro (8) 
      Teruel (4)  
    14:00   Palma (5) 
      Unicaja Almeria (3)  
    14:00   Valencia (12) 
      Rio Duero San Jose (6)  
    14:30   Guaguas (2) 
      San Sadurnino (10)  
     Spain: Superliga Women
    10:30   Sant Cugat W (2) 
      Dimurol Libbys La Laguna W (7)  
    12:00   Emeve W (4) 
      Leganes W (12)  
    13:00   Cajasol Juvasa W (9) 
      Barca W (5)  
    13:00   Haro Rioja W (6) 
      CV Kiele Socuellamos W (3)  
    14:00   Feel Volley Alcobendas W (8) 
      Palmas Gran Canaria W (1)  
     Sweden: Elitserien
    09:00   Vingaker (3) 
      Sollentuna (6) 
    10:00   Falkenberg (2) 
      Uppsala VBS (7)  
    10:00   Lunds VK (11) 
      Falkoping (10)  
    11:00   Sodertelge (4) 
      Floby (5)  
    11:30   Hylte (1) 
      Habo (9) 
     Sweden: Elitserien Women
    09:00   Hylte/Halmstad W (1) 
      Gislaved W (10)  
    10:00   Engelholm W (3) 
      Linkopings W (6)  
    10:00   Orebro W (4) 
      Varnamo W (8)  
    10:30   Sollentuna W (5) 
      IKSU W (7)  
    12:30   Lunds VK W (2) 
      Falkoping W (9)  
     Switzerland: NLA
    12:00   Amriswil (1)  
      TSV Jona (2)  
    12:00   Luzern (6)  
      Schonenwerd (3)  
    13:00   Nafels (7)  
      Chenois (5)  
     Turkey: Efeler Ligi
    09:00   Cizre Bld (12) 
      Afyon Karahisar Bld (13)  
     Turkey: Sultanlar Ligi Women
    07:00Set 1   Vakifbank W (5) 024
      Bolu Bld W (10) 019 
    08:00Set 1   PTT Spor W (2) 019
      Yesilyurt W (14) 012 
    09:00   Aydin Bld W (13) 
      Kuzeyboru Genclik W (11)  
    09:30   Thy W (6) 
      Fenerbahce W (1) 
    10:30   Sigorta Shop Kalecik W (7) 
      Nilufer Belediye W (9)  
    11:00   Sariyer Bld. W (8) 
      Karayollari W (12)  
    14:00   Galatasaray W (4) 
      Eczacibasi Istanbul W (3)  
     Ukraine: Superliga
    07:00   VSK MHP-Vinnytsia (7)  
      Peduniversitet-SHVSM (9)  
    08:00   Barkom Lviv (3)  
      Yur. Akademia (5)  
    09:30   Zhytychi (2)  
      Reshetilovka (6)  
    11:30   Epitsenter Podolyany (1)  
      Dnipropetrovsk (4)  
     Ukraine: Superliga Women
    06:00FT   Volyn Lutsk W (5) 3252525
      Polesie Zhytomyr W (8) 0141016 
    08:30   Regina-MEGU Rovno W (9)  
      Galychanka-Galeksport Ternopil W (10)  
    10:00   Prometey Kamienskie W (1)  
      Orbita Zaporizhya W (2)  
    11:00   Bilozgar Meduniversitet W (6)  
      Khimik W (3)  
    12:30   Alanta W (4)  
      Poltavchanka W (7)  


    What's Your Reaction?

    hate hate
    0
    hate
    confused confused
    0
    confused
    fail fail
    0
    fail
    fun fun
    0
    fun
    geeky geeky
    0
    geeky
    love love
    0
    love
    lol lol
    0
    lol
    omg omg
    0
    omg
    win win
    0
    win