The compacts of date 2 of the League Tournament 2021

ESPN.com presents the best of a new day of the League Tournament 2021 of Argentine soccer.

THE GAMES OF DATE 19:

RACING CLUB 1-2 DEFENSE AND JUSTICE

Bad debut for Fernando Gago in the Cylinder: with goals from Bou and Paredes, Beccacece’s team stretched its good moment and won 2-1. Copetti discounted a penalty. The Academy barely won one of the last 12 in the League Tournament.

ARGENTINOS JUNIORS 0-1 LANÚS

In La Paternal, Lautaro Acosta gave the victory to Garnet over El Bicho and the Zubeldia team keeps alive their dream of fighting for the League Tournament title.

ARSENAL VS. SARMIENTO (JUNÍN)
Saturday, October 30, 3:45 p.m.

In Sarandí, Rondina’s team wants to cut a streak of five dates without victories to try to get out of the bottom of the table against the Juninense team, which has just beaten Newell’s.

PLATENSE VS. ATLÉTICO TUCUMÁN
Saturday, October 30, 3:45 p.m.

Clash of similar presents in Vicente López: the Squid and the Dean have not won two dates ago and are 18 and 19 with 21 and 20 points respectively.

BANFIELD VS. VÉLEZ SARSFIELD
Saturday October 30, 6:00 p.m.

With Dabove’s debut at Florencio Sola, the Drill seeks to start its comeback in the tournament against Fortín, which beat Boca and wants to get into the fight for the title in earnest.

WORKSHOPS (CBA) VS. HURRICANE
Saturday October 30, 6:00 p.m.

Cacique Medina’s team needs to return to victory, after two dates, to discount River. In front of him he will have a Globe that arrives with the clean and jerk of the classic.

BOCA JUNIORS vs. GYMNASTICS LP
Saturday, October 30, 8:15 p.m.

In La Bombonera, Battaglia will reserve some starters for the Copa Argentina semifinal, against Lobo de Gorosito.

UNION (STA. FE) VS. CENTRAL ROSARY
Sunday, October 31, 1:30 p.m.

El Canalla led by Kily González wants to confirm his rise in the visit to Tantengue, which also alternates good and bad.

SAN LORENZO VS. GODOY CRUZ
Sunday, October 31, 3:45 p.m.

In the New Gasometer, the Monarriz-Di Leo duo seeks to start lifting the Cyclone against a tough rival like the Translator’s Tomba.

NEWELL’S OLD BOYS VS. INDEPENDENT
Sunday, October 31, 6:00 p.m.

In the Colossus Marcelo Bielsa, Red seeks to confirm his improvement against a Leprosy that took just two of the last 18 points.

LP STUDENTS VS. RIVER PLATE
Sunday, October 31, 8:15 p.m.

In the Uno, Gallardo’s team wants to extend its great streak to 9 consecutive victories to take another step to the title against Zielinski’s team, who have not added three to six dates.

BOARD OF TRUSTEES VS. COLÓN (STA. FE)
Monday, November 1, 7:00 p.m.

In Paraná, the Patron seeks to return to victory against Sabalero, who with a victory, can still catch on in the fight.

CENTRAL CÓRDOBA VS. ALDOSIVI
Monday, November 1, 9:15 p.m.

El Tiburon is going for its second victory under the command of Martín Palermo, in Santiago del Estero against the penultimate of the table, who accumulates seven dates without being able to celebrate.